با تیم وبلاگ کفش نیازکو همراه باشید

بنابراین، کفش ورزشی باید براساس شکل پای فرد انتخاب شود، برای مثال، اگر گودی پایتان بیش از اندازه است، کفش مناسب برای دویدن باید به طور کامل گودی پای شما را پُر کرده و کفی نرمی داشته باشد، یا اگر کف پایتان صاف است، کفی کفش باید سفت باشد تا از چرخش پا به داخل جلوگیری کند. این معمولاً در مورد کسانی که کف پای صاف یا پایشان قوس کمتری دارند صادق است. بنابراین اگر جزو دونده هایی هستید که با پنجه پا روی زمین فرود می آیید، باید دنبال کفشی با انعطاف پذیری در این ناحیه نیز باشید. بیشتر دونده هایی که در کشورهای مختلف مسابقه می دهند، برای زمان های سرعتی از این کفش های فوتبالی استفاده می کنند. راحتی بیشتر نیز از جمله مزایای استفاده از کفش سَبک است، به این معنا که شما در زمان دویدن احساس میکنید که در حال پرواز هستید. یقه کفش در بالا باید به خوبی پاها را نگه داشته و با داشتن بالتشکهای نرم از پاها محافظت کند.

بنابراین، آیا ترجیح شما کفش نرم است یا سفت؟ این بدان معنی است که سطح بهینه کف پا ثبات را ترجیح میدهد، ولی اگر کفش پایداری لارم را نداشته باشد، مفصل قوزک پا به داخل و یا خارج تمایل به حرکت دارد. این کفش از فناوری جدید فوم نایک استفاده میکند. همچنین، بند کفش نیز باید نرم بوده و از پارچه مقاومی ساخته شده باشد تا در استفاده طولانیمدت، دچار خرابی یا پارگی نشود. جعبه پنجه در جلوی کفش باید دارای متریالی نرم و منعطف باشد و تا در زمان دویدن باعث ناراحتی و درد در این ناحیه نشود. تحقیقات نشان میدهد که اندازه پاشنه در عین حال کنترل حرکت را در اختیار ورزشکار قرار میدهد، بلکه مسئول پشتیبانی و حفظ ثبات پاها در زمان دویدن است. این کفش بسیار راحت و واکنش گرا بوده و تمام ویژگیهایی که از یک کفش ورزشی انتظار میرود را در خود دارد.

بهترین زمان خرید کفش ورزشی، ساعات آخر روز است، زیرا در این زمان پاها به بزرگترین اندازه خود در طول روز میرسند. زبانه همچنین نباید خیلی بلند یا کوتاه باشد، باید به اندازهای باشد که در زمان کشیدن و بستن بَندها، بتوان آن را با انگشتان دست گرفت. 3- نرمی لایه داخلی کفش نیز باید در حدی باشد که از اصطکاک بیش از حد پا جلوگیری کند. کانتر داخلی کفش فوق العاده محکم بوده و در عین حال راحتی فراوانی به کفش میدهد. در واقع بهداشت و سلامت پا به عنوان قلب دوم انسان به خودی خود حائز اهمیت است و زمانی که صحبت از ورزش میشود اهمیت آن دوچندان میگردد. البته اگر شما به دنبال خرید یک کفش مخصوص دویدن هستید که دارای ویژگی قابل قبولی از حفاظت از پای شما برخوردار باشد و هم ثبات کافی داشته باشد تا با استفاده از آن بتوانید در دوی استقامت شرکت کنید، پیشنهاد من به شما Asics Gel-Kayano ۲۵ است.

برای کتانی مخصوص دویدن، این قسمت وظیفه نگهداری و افزایش تحرک در مچ پا را دارد. این کفش ها برای استفاده منظم طراحی نشده اند و به جای آن بسیار سبک هستند و باعث می شود عملکرد شما در سرعت های بالا بیش از همیشه افزایش پیدا کند، مگر اینکه فرد آنقدر مهارت داشته باشد که بتواند با کفش های جاده ای یا دنباله دار هم سرعت بالایی داشته باشد و اگر قصد رقابت در یک مسابقه سرعتی دارید و کفش جداگانه ای برای آن ندارید نگران نباشید.بسیاری از افراد دونده ماراتون ها با همین کفش های معمولی دو را انجام می دهند و برنده می شود. بهجای بندهای معمولی، در این کفش از فناوری PrimeKnit که یک شبکه بافتنی است استفاده شده. نوک کفش نیز معمولاً با استفاده از پلاستیک قوی مقاومسازی میشود تا در اثر برخورد با محیط پیرامون، مشکلی برای نوک انگشتان پا ایجاد نشود. در طراحی کتانی ورزشی، ثبات یا پایداری به توانایی کفش در پشتیبانی از فرم خوب دویدن اشاره دارد.