بهترین کفش مخصوص دویدن (رانینگ) چه ویژگی های دارد؟

زیرا که ضربه هایی که بر اثر دویدن به زانو وارد می شود با زیرسازی درست و مناسب مهار شده و آسیب کمتری را به آن وارد می کند. اما والکرها، باید اول با پاشنه شان، پا را بر روی زمین بگذارند. ضمن اینکه نام و برند تولید کننده محصول نیز که پشت سر آن قرار می گیرد تا حد زیادی بر روی قیمتش تاثیرگذار است. نایکی (Nike): نایکی که در ایران آن را نایک هم میخوانند، یک شرکت آمریکایی چند ملیتی است که در زمینه طراحی، تولید، توسعه و عرضه محصولاتی نظیر کفش، پوشاک، لوازم و ابزار ورزشی فعالیت میکند. این حلقهها بند کفش را محکم در جای خودشان نگه میدارند تا رویه کفش ثابت بماند و پاهایتان را محکم نگه دارد. این بند پاشنه را محکم نگه میدارد تا در هنگام دویدن روی زمین سخت و خشن، پاشنه کفش تغییرشکل ندهد.

تفاوت در سایز برندها: هر برند قالب خاص خود را دارد و این باعث می شود که گاها در بعضی از برندها احساس راحتی بیشتر داشته باشیم. بااینحال، چند ویژگی دیگر ازجمله تعادل، چابکی و حمایت بیشتر از پاهایتان هم به آن اضافه کردهاند. هنگام انتخاب کفش تریل رانینگ، باید نوع زمینی را که در مسیرتان روی آن میدوید در نظر بگیرید. معمولا دراپ را برحسب میلیمتر اندازه میگیرند. دراپ پاشنه (اختلاف ارتفاع بین پاشنه و جلوی کفش که در بند بعد توضیح خواهیم داد) و لایه میانی ترجیحات شخصی خودتان هستند که به نوع زمین ارتباطی ندارند و باید با سبک دویدن شما هماهنگ باشند.

در کفشهایی که محفظه پنجه آنها فضای بیشتری دارد، انگشتها آزادترند و به هم نمیچسبند. در خرید اینترنتی به الگوی سایز ها توجه بیشتری بکنید. همچنین توجه داشته باشید که به هنگام دویدن حتما جوراب به پا کنید تا پاها در وضعیت بهتری قرار بگیرند و از تماس مداوم با بدنه کفش فورا به تعریق نیافتند. اگر دونده هستید به فروشگاه ورزشی مخصوص دوندگان بروید، اگر تنیس بازی می کنید حتما کفش های خود را از مغازه مخصوص این رشته تهیه کنید. همچنین به یاد داشته باشید که اگر پاهای ناهمواری دارید ، کفشی بخرید که مناسب اندازه بزرگتر پاها باشد.

حالا بیایید ببینیم کفش تریل رانینگ با دراپهای مختلف برای چه کسانی مناسب هستند. برای تعیین دراپ، ضخامت کفی درون کفش، لایه میانی و زیره کفش را با هم جمع میکنند. این کفشها فشار را روی عضلات ساق پا و خستگی را در مسیرهای طولانی کاهش میدهند و درعینحال کارآیی بیشتری به شما میبخشند. این کفشها برای دویدن در کوهستان طراحی شدهاند و برای دویدن در پارک یا مسیرهای جادهای مناسب نیستند؛ زیرا کفشهایی که با آنها روی سنگفرش میدوید، تعادل و قدرت کمتری به شما ارائه میکنند. این کفش برای مبتدیان و افرادی که میخواهند مهارتهای خودشان مانند دویدن مسافت بیشتر یا تنظیم زمان را بهبود ببخشند مناسب است. بیشتر تولیدکنندگان، لایه میانی و زیره کفشها را از جنس EVA انتخاب میکنند. زیره این کفشها در گِلولای مسدود میشود و روی زمین لغزنده با آن سُر میخورید. البته این موضوع فقط روی زیره کفش، مناسببودن آن برای نوع زمین و نرمی یا خشکبودن کفش تأثیر میگذارد.