بهترین کفش مخصوص دویدن (رانینگ) چه ویژگی های دارد؟

اگر هنگام راه رفتن و دویدن پاهایتان بیش از اندازه به داخل یا به بیرون انحراف دارند میتوانید با انتخاب کفش رانینگ مخصوص این موضوع، مشکلتان را تا حد زیادی مرتفع سازید. این کفش دارای میانه ضخیم تری است اما همچنان برای دویدن در جاده به اندازه کافی سبک می باشد. کوشنینگ در حد متوسط: کوشنینگ این نوع کفشها در حد متعادلی است. میزان متوسط در چرخش پا به داخل یا خارج: در صورتی که موقع دویدن پاهای شما اندکی انحراف دارند مدلهای Stability shoes برای کمک به کنترل حرکات پای شما هنگام دویدن طراحی شدهاند. جوراب، کفیهای طبی یا هر پوشش دیگری که معمولا استفاده میکنید را حتما در هنگام امتحان کردن کفش مخصوص دویدن به پا کنید. راحت و با دوام: اولین نکته ای که موقع خرید کفش مخصوص دویدن باید به آن توجه داشته باشید، راحتی و دوام کفش می باشد. در واقع بهتر است به دنبال پاسخ به این سؤال باشید که بهترین کفش رانینگ برای شما چه کفشی است؟

با توجه به این معیار کفشها به ترتیب به چهار درجه (Maximum cushion، Moderate cushion، Minimal، و Barefoot shoes) تقسیم میشوند. این امر بر نیروی ضربه پا تأثیر منفی می گذارد و فشار نامناسبی به پا وارد می کند. هر چه میزان افتادگی پنجه به پاشنه کفش کمتر باشد، میزان بار وارد شده به تاندون آشیل بیشتر خواهد بود. افت پاشنه (heel drop) به معنی تفاوت نرم شدن بین پاشنه و پنجه است. لایه میانی به همراه کفی نرم و راحت این محصول با جذب فشار وارده از سطح از نقاط حساس پای شما مانند پاشنه و پنجه محافظت خواهد کرد تا شما بتوانید با خیالی آسوده از این محصول استفاده کنید. درضمن، این را هم بدانید که افت پاشنه و میزان کوشنینگ مستقل از یکدیگرند.

این را به این واقعیت اضافه کنید که اواخر روز زمان بهتری برای خرید کفش است. کفش مخصوص دویدن باید به گونه ای باشد که هنگام پوشیدن کوچکترین ناراحتی در آن حس نکنید. چراکه میخواهند زمین زیر پایشان را بیشتر حس کنند. کفه پمپی و ژله ای: کفه کفش های تولید شده توسط برخی از کمپانی های تولید کننده کفش ورزشی از جنس ژله ای می باشد و برخی از آن ها هم با قرار دادن پمپ درون کفش باعث نرمی و راحتی بیشتر این کفش ها می شوند و از وارد شدن ضربه به پا جلوگیری می کنند. کفش های اِستِیبیلیتی نسبت به کفش های کنترل حرکتی انعطاف پذیرتر هستند.

کفش های کنترل حرکتی قالب پهن و صافی دارند. شدت بالای چرخش پا به داخل یا خارج: اگر هنگام دویدن ناخودآگاه به سمت بیرون یا داخل گام برمیدارید، استفاده از مدلهای Motion control shoes میتواند تا حد زیادی به کنترل حرکت پای شما کمک کند. همچنین زیره آنها با کفیهای مخصوصی جهت افزایش مقاومت و جلوگیری از وارد شدن ضربه به پا هنگام برخورد با سنگ و … همچنین باید از دوام زیادی برخوردار باشد تا موقع دویدن در پاره نشوند و از پیچ خوردگی پا جلوگیری نمایند. این کفش مخصوص دویدن راحت است و دارای یک قسمت سبک وزن و گردش هوا برای خنک نگه داشتن پا و ایجاد پشتیبانی می باشد. کفش های مخصوص دویدن این کمپانی از جنس پارچه مصنوعی تولید می شوند، کفه این کفش ها قابلیت ارتجاعی و گردش راحت هوا را دارند.